W 2017 roku zmianie uległy przepisy w zakresie składania VAT-UE. Od 1 stycznia płatnicy zobowiązani są przekazywać informację podsumowującą VAT-UE nie tylko w wersji elektronicznej, ale również za okresy miesięczne.
1.Kto ma obowiązek składania co miesiąc do urzędu skarbowego informacji podsumowującej VAT-UE?
Obowiązek składania comiesięcznej informacji podsumowującej VAT-UE do urzędu skarbowego mają wszyscy podatnicy posiadający NIP europejski, którzy w danym okresie rozliczeniowym wykonali co najmniej jedną z trzech podanych poniżej transakcji:
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – zakup towarów z kraju/krajów należących do UE;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – sprzedaż towarów do kraju/krajów należących do UE;
- sprzedaż usług do kraju/krajów należących do UE, dla których podatnikiem jest ich nabywca.
W 2016: Przedsiębiorca miał obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego VAT-UE osobiście, drogą pocztową bądź za pośrednictwem środków komunikacji elektroniczne.
Od 1 stycznia 2017: Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego VAT-UE wyłącznie w formie elektronicznej.
W 2016: Dostarczanie VAT-UE za okresy kwartalne dostępne było dla ściśle określonej części przedsiębiorców.
Od 1 stycznia 2017: Każdy przedsiębiorca dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych zobowiązany będzie dostarczyć VAT-UE za okres miesięczny.
UWAGA! Powyższe weszło w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Prawodawca nie uwzględnił żadnych wyjątków w tej kwestii, a więc do nowych regulacji musi dostosować się każdy, kogo przepisy dotyczą. Pierwszy druk VAT-UE za okres miesięczny w formie elektronicznej należy złożyć za styczeń 2017 roku.
- Powyższe regulacje mają zastosowanie nie tylko do informacji podsumowujących VAT-UE, ale również do ich korekt. Wszystkie nieprawidłowości wykryte na złożonej informacji podsumowującej powinny być natychmiastowo skorygowane.
- Zgodnie z nowymi przepisami, informację podsumowującą VAT-UE należy złożyć do 25-tego dnia miesiąca, następującego po okresie, który jest rozliczany.
Dodatkowe warunki dotyczące kaucji gwarancyjnej i odpowiedzialności solidarnej
W 2016 roku solidarna odpowiedzialność podatkowa nabywców (załącznik nr 13 do ustawy o VAT) obejmowała następujące towary:
Nabywca o statusie podatnika podatku VAT odpowiadał solidarnie z podmiotem dokonującym dostawy towarów (zgodnie z załącznikiem nr 13 do ustawy o VAT) za zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę na rzecz podatnika. Odpowiedzialność solidarna mogła być zastępowana w następujących przypadkach:
Odpowiedzialność solidarna nie miała zastosowania, gdy dostawca złożył kaucję gwarancyjną w odpowiedniej wysokości.
Kaucja gwarancyjna odpowiadała co najmniej 1/5 kwoty podatku VAT należnego przypadającego na dostawę dokonaną w danym miesiącu na rzecz podatnika, aczkolwiek nie mogła być niższa niż 200 000 złotych dla dostaw innych aniżeli paliwa i 1 000 000 złotych w przypadku dostaw paliwa.
Instytucja odpowiedzialności podatkowej nie miała zastosowania:
Nowe przepisy znacząco modyfikują dotychczasowe rozwiązania z zakresu odpowiedzialności solidarnej i kaucji gwarancyjnej. Nowelizacja wprowadza dodatkowy warunek, który musi być spełniony, aby podatnik nabywający towary (zgodnie z załącznikiem n 13 do ustawy) był zwolniony z odpowiedzialności solidarnej. Co więcej, w przypadku obrotu paliwami jako warunek uwolnienia nabywcy od odpowiedzialności solidarnej, przewiduje się posiadanie przez dostawcę, na dzień poprzedzający dostawę, wymaganych w wykonywaniu działalności dokumentów (koncesji).
Podatnicy nabywający towary wymienione w poz. 1-9 oraz 12-2 1 załącznika nr 13 do ustawy o VAT (inne niż paliwa) mogą uwolnić się od ewentualnej odpowiedzialności solidarnej, w przypadku, gdy na dzień dokonania dostawy towarów zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki:
Podatnicy nabywający towary wymienione załącznika nr 13 do ustawy o VAT (paliwa) mogą uwolnić się od ewentualnej odpowiedzialności solidarnej, w przypadku, gdy na dzień dokonania dostawy towarów zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki:
Rozszerzony został także zakres odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zobowiązania podatkowe dostawcy z tytułu następujących transakcji:
- dyskami twardymi;
- pamięciami półprzewodnikowymi SSD;
- folią typy stretch.
Nowe warunki dotyczące kaucji gwarancyjnej;
Od tego roku kaucję gwarancyjną będzie mógł złożyć podatnik, który na dzień składania kaucji NIE JEST w trakcie:
W przypadku podatników, którzy dokonują obrót paliwami, kaucję gwarancyjną może złożyć podmiot, który posiada koncesje wymagane przy tej działalności gospodarczej. Aby podmiot został wpisany do wykazu musi posiadać rachunek bankowy, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, na którego dokonywana jest zapłata z tytułu dostawy towarów oraz upoważnienie banku lub SKOKu do przekazywania organom podatkowym i kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.