foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Rakowicka 10B/4 31-511 Kraków
sekretariat@biurorachunkowe-krakow.pl

Kredyt czy leasing przy zakupie samochodu osobowego?

porsche kredytNie da się odpowiedzieć na pytanie, która forma zakupu samochodu osobowego jest lepsza, kredyt czy leasing, bez przeprowadzenia odpowiednich obliczeń. Gruntowana analiza wszystkich „za” i „przeciw” pozwoli wybrać najkorzystniejszą opcję. Uwaga: warunki zakupu aut mogą się różnić, w zależności od ich ceny. Przeanalizujmy następujący przykład:

Zamierzamy zakupić dwa auta osobowe – o wartości 60 tys. zł i 170 tys. zł. Warunki: spłata trwa 5 lat i auto jest środkiem trwałym przez 5 lat, prowizja wynosi 5%, wkład własny wynosi 10% (dla 60 tys. zł) i 20% (dla 170 tys. zł), rozliczamy się za pomocą podatku liniowego. Przeanalizujemy zatem kredyt praz leasing operacyjny. Nie będziemy uwzględniać kredytu finansowego, gdyż pod wieloma względami jest on podobny do zwykłego kredytu.

 

1. Decydując się na kredyt musimy pamiętać, że nie jest on kosztem podatkowym. Do kosztów zaliczyć możemy kwotę amortyzacji auta oraz zapłacone odsetki (do dnia przekazania auta), które jednocześnie podwyższają amortyzowaną wartość początkową. Odsetki zapłacone po dniu przekazania auta zalicza się bezpośrednio do kosztów. Uwaga: w przypadku samochodów osobowych do kosztów nie można zaliczyć nadwyżki ponad kwotę 20 tys. euro przeliczoną na złotówki.

Jeżeli zaś chodzi o leasing, całość rat leasingowych wlicza się w koszty. Dodatkowo możemy doń dodać czynsz inicjalny, a także opłaty manipulacyjne.

Decydując się na zakup auta osobowego możemy odliczyć 60% VAT-u widniejącego na fakturze w kwocie nie wyższej aniżeli 6 tys. zł. Pozostała część to uzyskania przychodu. Wybierając kredyt VAT rozliczamy jednorazowo, zaś leasing operacyjny VAT zostanie rozliczony co miesiąc, aż do osiągnięcia ustalonego limitu. Chcąc wykupić auto przy umowie leasingowej, musimy liczyć się z ponownym opodatkowaniem VAT, a co za tym idzie możemy go odliczyć tak jak wspomnieliśmy wyżej – do 60%, nie więcej niż 6 tys. zł.

Co to oznacza dla nas? Zarówno w jednym i w drugim przypadku – przy droższym i przy tańszym aucie dużo opłacalniejszy jest leasing. Oczywiście, czym wyższa cena auta, tym większe oszczędności.

Końcowo warto zauważyć, że uzyskanie kredytu bankowego przez nowych przedsiębiorców jest niezwykle ciężkie – w tym wypadku dużo prościej o leasing. Firmy leasingowe posiadają znacznie bogatszy wachlarz usług dodatkowych, są też również bardziej elastyczne, aniżeli banki. Jednakże, jeżeli zależy nam na rozliczeniu podatku VAT od razu, a więc z góry powinniśmy zdecydować się na kredyt, przy leasingu operacyjnym możemy robić to stopniowo. Jeśli chodzi o różnice bank bez większych problemów sfinansuje nam zakup używanego samochodu osobowego, zaś w przypadku leasingodawcy może być różnie – wszystko zależy od oferty danej firmy. Zasadniczą wadą leasingu jest czas trwania umowy – istnieją wyszczególnione przypadki, w których możemy zakończyć ją przed czasem, a więc przed upływem dwóch lat. Decydując się na kredyt możemy dokonać spłaty całkowitej kiedy chcemy, aczkolwiek musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.